Bifrost raido - přívlačový prut Norstream

Bifrost Raido – přívlačový prut


Cestovní čtyřdílný prut

714 LUL – délka 216cm, test 1,2 – 7g, váha 76g

 

Začátkem tohoto roku mi byly Evženem Bykovem, jednatelem firmy Nordic Stage, představeny nové série prutů značky Norstream.

Série, které pokrývají rybolovné techniky lovu, napříč celou přívlačí. Najdete tam speciály na jig, twitching, ale i ultralajty. Jedná se o přívlačové pruty vyšší třídy, do kterých se, jak řekl sám Kiril Guščin, konstruktér značky Norstream, snažil otisknout všechny své dosavadní zkušenosti ve vývoji a výrobě přívlačových prutů.           

Znám velmi dobře pruty, které Kiril Guščin a Evžen Bykov vytvořili, kdo by taky neznal pruty jako, Areal, Provokator, Stage a mnoho dalších. Tihle dva chlapi ještě zdaleka neřekli své poslední slovo, jak by si někteří mohli myslet, nebo snad i přát.

Proto jsem si taky ihned a rád představené pruty podrobně prohlížel a alespoň na sucho promrskával. To sice o daném prutu něco málo napoví, ale jeho vlastnosti a schopnosti se naplno projeví až u vody. To Evžen velmi dobře ví a tak mi nabídl, vzhledem k blížícímu se začátku pstruhové sezóny k vyzkoušení prut Bifrost Raido.

 

Série Bifrost nabízí dva dvoudílné modely:

662 UL – délka 198cm, test 0,5-5g, váha 67g

712 LUL- délka 216cm, test 1,2-7g, váha 74g

 

Bifrost Raido

Cestovní čtyřdílný model: 714 LUL – délka 216cm, test 1,2 – 7g, váha 76g

 

Bifrost raido - přívlačový prut Norstream

 

 

Právě tento proutek mi dal Evžen do ruky a řekl „prubni to, zajímá mě tvůj názor“. Přiznám se bez mučení, že v ten okamžik bych byl raději, kdybych dostal k vyzkoušení dvoudílnou 662 UL.  Ale hned po prvních hodech na pstruhové říčce jsem se proutku omlouval, že jsem se nechal na chvilku zviklat a ovlivnit leností sestavovat čtyři díly.

Předsudkami, že cestovní prut je nějaký kompromis, který se musí udělat, aby se dosáhlo požadované krátké přepravní délky atd. Všechny tyhle moje „ale“ prut Bifrost Raido v rekordně krátkém čase naprosto rozprášil a já si užíval lov s neskutečným prutem.

 

Tak se na něj pojďme podívat trochu blíž

Bifrost Raido je stejně jako jeho dva dvoudílní bratříčci v sérii vyroben v Koreji z vysoce kvalitního japonského prepregu Mitsubishi, osazen očky Kigan Titanium ZN a sedlem navijáku Fuji SKSS.

Bifrost raido - přívlačový prut Norstream

Vzhled prutu je precizně a elegantně proveden a kombinace černé a červené barvy vypadá velmi dobře. Žádné výstřednosti ani zbytečnosti, které jen zvyšují cenu. Vyvázání oček, červená a stříbrná žilka decentně provedená a následné zalakování bez jakýchkoliv chyb.

 

 

Já prut vnímám, jako středně rychlý univerzál s měkčí střední částí, což dovoluje nához lehkých nástrah ve spodním testu prutu. Prut nebývale vyniká v přesnosti náhozu lehkých nástrah. Na to, že to není čistokrevný ultralajt, ale něco mezi L a UL, proto označení LUL, klobouk dolů.

 

 

Tady se trochu rozepíšu o nastrahách

Právě přesností náhozů s menšími woblírkami, jako My Turn 31mm, 2g, Ul Rider 28mm, 1,3g a Crazy Plankton 21mm, 1,3g mě prut úplně dostal. V pohodě jsem nahazoval woblírky přesně za pařezy pod protějším břehem, což bylo na malé vodě pro úspěch rozhodující.

 

Bifrost raido - přívlačový prut Norstream

 

Woblery kladoucí větší odpor, jako jsou cranky, lze chytat v provedení s kratší lopatkou, maximálně do velikosti 45mm. Štíhlé minnow, maximálně do velikosti 60mm. To jsou velikosti woblerů atakující vrchní test prutu.

Lov s plandavkami jsem si s prutem také náramně užíval. Chytal jsem plandavky od 1,9g do 3g vzhledem k velikosti vody na které jsem lovil a tam už se samozřejmě prodloužila výrazně i délka náhozu, ale citlivost a odezva od nástrahy zůstala výborná. Maximální váhu plandavky jsem chytal 6g Micro, které má menší odpor. Vše bylo v nejlepším pořádku.

Rotačky nemám menší než 1,9g a jak v provedení s L lístkem, tak s R, který má větší odpor vše v pořádku. Vrchní hranici použitelné rotační třpytky na tomto prutu vidím 5g v provedení R s větším odporem v klidné vodě. V proudech pak v provedení L lístku o hmotnosti třpytky 4g, bude ale záležet na síle proudu. V každém případě oceníte citlivost prutu, pro zjištění, jestli se vám rotačka správně rozeběhla.

Jig jsem chytal od 1,4g na kratší vzdálenost a v pořádku. Ideál vidím na 2g. Na šňůře o průměru 0,02mm jsem nástrahy těchto hmotností dobře cítil a nesledoval žádný problém. Co se týče jigu na hraně vrchního testu, volil bych váhu do 6g.

 

Bifrost raido - přívlačový prut Norstream

 

Při všech způsobech lovu, proudí prutem dokonalý přenos informací o pohybu, nebo jakémkoli dotyku nástrahy přímo do ruky. Záběr prostě nejde s Bifrost Raido prošvihnout, je jak úder elektrickým proudem.

No a co se týče zdolávání? Ryby z prutu nepadají a perfektně drží po celou dobu souboje. Z počtu asi 25 kusů pstruhů ulovených v jeden den, spadli jen dva malý potočáci, což je naprosto v pořádku.

 

 

Tak co říci závěrem o prutu Bifrost Raido?

Tenhle kousek se Kirilovi Guščinovi fakt povedl. Lehký a středně rychlý univerzální proutek, na kterém v křivce ohybu nepoznáte, že se jedná o čtyřdílný prut, dokud si nevšimnete trnových spojů, nebo vám někdo neřekne, že je vícedílný.

Prut, se kterým vás baví chytat hodiny a hodiny, no a jestli ryby berou nebo ne, vy se bavíte nahazováním nástrah do vámi chtěných míst.

Jaké má výhody?

Nejen jeho malá přepravní délka, ale logicky i menší finanční náklady při hrozné představě zlomení tohoto prutu. Kratší díl vyjde na menší peníze.

Proč byste si měli tenhle prut koupit?

Protože si můžete užívat všechno to výše popsané rybaření se špičkovým prutem a to nejen na cestách.

K zakoupení v prodejně Norstream v Praze Dubčiodkaz zde

 

1 komentář u „Bifrost Raido – přívlačový prut

  1. Dobrý den, Václave,
    děkuji za skvělý článek, ve kterém se, ostatně jako vždy, dozvídám zásadní informace o tom či onom produktu z ” dílny ” pana Bykova.
    Zmíněné nástrahy dobře znám, protože je již řadu let úspěšně používám. Pruty ze série Bifrost mě ovšem velmi zaujaly. Shodou okolností jsem měl příležitost si čtyřdílný cesťák také krátce vyzkoušet
    a byl jsem více než mile překvapen nízkou hmotností a neuvěřitelnou citlivostí při vedení miniaturních nástrah. Prvotní rozpaky ze čtyř dílů, které byly vyvolány vzpomínkami z doby temna, se po prvním ” osahání ” a několika málo náhozech okamžitě rozplynuly. Osobně se velice těším, až bude možné si vyzkoušet i dvoudílný ultralight. Celému týmu nadšenců, kteří za těmito produkty stojí, přeji další úspěchy a fandům přívlače pěkné zážitky od vody.
    Václav Vácha

Komentáře nejsou povoleny.