Nastavení chodu woblerů

Koupili jste si wobler a on vám nechodí rovně?

To ještě neznamená, že jste si koupili brak. Každý wobler se musí nastavit. Jestli se na to ve výrobě z jakýchkoliv příčin zapomnělo, nebo to někdo neudělal pořádně, to zjistíte až poté, co ho hodíte do vody a vyzkoušíte. V žádném případě se ale nejedná o žádnou katastrofu.

Tento nedostatek může mít každý wobler, nejen ten laciný, ale i dražší. Pravda je, že ty laciné woblery k tomu mají blíž. Na vině je nedostatečné nastavení. Nastavení chodu je závěrečný úkon, který je ve výrobě finální, těsně před zabalením. Stát se může cokoliv, chrlí se tisíce woblerů a počítat s precizností nastavení, je u cenově nižší třídy woblerů asi bláhové.

Dovedu si představit, jak človíček ve fabrice, který woblery u bazénu nastavuje, v časovém presu, nastaví wobler jen tak tak, aby hned nevyletěl z vody, a jde na další. Takže nějaké to procento woblerů se dočká konečného, precizního nastavení až od rybáře.

 

Žádný problém! Řekneme si, jak se to dělá

Podle mého názoru, by měl každý rybář zabývající se přívlačí tento problém umět vyřešit. Woblery totiž nemusí zůstat precizně nastavené navždy, byť to budou sebelepší kousky. Stačí wobler třeba vyprošťovat z vázky a problém je na světě.

Týká se to především menších woblerů, kde vzhledem k jejich velikosti, nemůže být použit silný drát pro závěsné očko. Tenčí a měkčí drát závěsných oček menších woblerů, se pak může při násilném vyprošťování ohnout a wobler tak v jeho chodu rozladit.

 

 

Právě závěsným očkem v jeho nosu, nebo lopatce se wobler šteluje.

Obecně platí, že jestli wobler vybočuje do jedné strany, tak přihneme mírně jeho závěsné očko do opačné strany. Tím dostáváme chod wobleru do roviny. Je to naprosto jednoduché, když to přeženete a wobler začne vybočovat na opačnou stranu, tak to prostě vrátíte o kousek zpět.

 

 

 

 

 

 

K nastavení wobleru postačí:

Špička nebo šídlo na odstranění případných zbytků barvy z očka, kleštičky, u menších woblerů bude stačit peán.

 

 

 

 

 

 

Před použitím a zkouškou chodu wobleru, vyčistím ostrou špičkou závěsné očko od případných zbytků barvy. Zčásti zalepené očko barvou, dovede u malých modelů, až neuvěřitelně ovlivnit jejich chod. Kroužek nebo karabinka musí mít v závěsném očku naprostou svobodu pohybu. Jinak je chod ovlivněn.

 

 

Jako druhý krok případně rovnám závěsné očko na svislé ose do roviny

 

 

 

 

Chod wobleru můžeme vyzkoušet v jakékoliv čisté, pokud možno klidné vodě, třeba i ve vaně, nebo bazénu. Hlavní je, abyste wobler dobře viděli kam a jak plave. Když nastavuji ve vaně, nebo v bazénu malé UL woblery, používám prut na dírky. Prutem kontrolujte, aby se wobler moc nezanořil, nedotýkal se dna a nezkresloval se tím jeho pohyb o dno. Veďte prut rovně stále stejným směrem a neopisujte s ním jakýsi půlkruh, pak by vám wobler nemohl jít rovně.

 

Během nastavování, tahejte wobler vodou stále stejným směrem, ať si neděláte v hlavě zmatek, do jaké strany pak přihnout závěsné očko. Proto wobler  pro případné přihnutí očka, po vyjmutí z vody uchopte do ruky ve stejném směru a postavení, jakým jste ho tahali vodou. Při přihýbání očka do jedné nebo druhé strany, postupujte po malých krocích, většinou je třeba jen opravdu málo.

 

Na celé věci není opravdu nic složitého. S vaší přibývající praxí v nastavování chodu woblerů, můžete pak úmyslně nastavit chod wobleru  třeba tak, aby vám zacházel do míst, kam nelze nahodit. Třeba pod molo, nebo převislé větve, do proudu, prostě aby chodil tam, kam vy budete chtít.

 

Ve většině případů, jednou nastavený wobler, už nastavený zůstává. Jen v malém procentu složitých vyprošťování z vázek, jak už jsme si řekli dříve, může nastat potřeba, nastavení opakovat. Pak už vás ale čeká jen lov s dobrým pocitem, že jste pro úspěšnost vašeho wobleru udělali maximum.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.


 

 

 

3 komentáře u „Nastavení chodu woblerů

Napsat komentář