Mikrojig – Odhalte potenciál mikrojigového rybolovu

Mikrojig: Úspěšný lov s malými nástrahami

Jigový rybolov je oblíbenou technikou mezi mnoha rybáři, kteří hledají výzvy a vzrušení při lovu dravých ryb. Existuje několik kategorií jigového rybolovu, od extra těžkého až po nanojig, přičemž každá z nich vyžaduje specifické vybavení a přístup. Jednou z nejzajímavějších a nejnáročnějších metod je mikrojig, který se zaměřuje na lov s malými měkkými nástrahami o hmotnosti pouhých 1 až 4 gramy.

 

Mikrojig představuje jedinečnou výzvu pro rybáře, kteří chtějí zažít napínavý souboj s rybou i při použití lehkého vybavení. Ačkoli by se mohlo zdát, že s takto malými nástrahami lze ulovit pouze drobné ryby, opak je pravdou. Zkušení mikrojigaři často překvapí své okolí úlovky trofejních kusů, jako jsou sumci, štiky nebo candáti, kteří váží i několik kilogramů. Tento způsob rybolovu vyžaduje precizní techniku a vysokou úroveň dovedností, ale odměnou je nezapomenutelný zážitek a adrenalin při zdolávání velkých ryb na lehký prut.

 

Mikrojigový rybolov však není pouze o lovu dravců. Díky své jemnosti a nenápadnosti dokáže přilákat i nedravé ryby, jako jsou kapři, karasi nebo plotice, kteří si občas rádi zpestří jídelníček malou rybkou. Tato všestrannost činí z mikrojigu atraktivní metodu pro široké spektrum rybářů a přináší možnost ulovit opravdu nečekané úlovky.

 

 

V následujícím článku se podrobněji podíváme na specifika mikrojigového rybolovu.

 

Mikrojig je specifická metoda jigového rybolovu, při níž se používají umělé měkké nástrahy o minimální velikosti a hmotnosti, které mají malý objem a nižší odpor ve vodě.

 

Existují následující kategorie jigového rybolovu:

Extra těžký jig – váha nástrahy je od 70 do 350 g.

Těžký jig – váha nástrahy začíná na 42 g.

Střední jig – váha nástrahy se pohybuje mezi 21 a 42 g.

Lehký jig – váha nástrahy je od 4 do 21 g.

Mikrojig – váha nástrahy je od 1 do 4 g.

Nanojig – váha nástrahy nepřesahuje 1 g.

 

Pruty jsou navrženy tak, aby umožňovaly přesné a efektivní nahazování nástrah o hmotnosti uvedené na blanku prutu, přičemž je zároveň důležité dodržovat doporučenou nosnost šňůry nebo vlasce. Nezapomínejte, že použití tenčího vlasce či šňůry přináší vyšší citlivost a umožňuje dosáhnout delších hodů.

 

Je důležité respektovat hmotnostní rozmezí nástrah, které je pro prut určeno, a to nejen v případě, že by hmotnost nástrahy překračovala maximální doporučenou hranici, ale i pokud by byla nižší než minimální doporučená hmotnost.

 

Při nahazování by měl být pohyb prutu plynulý a hladký, s postupně zrychlujícím se pohybem, bez jakéhokoli trhání, až do momentu, kdy dojde k uvolnění vlasce. To vše by mělo být prováděno bez použití příliš velké síly.

 

Jaký je rozdíl mezi UL prutem a MJ prutem?

 

Ultralight (UL) obecně zahrnuje použití lehkých a ultralehkých nástrah, včetně lovu s rotačkami, woblery, plandavkami, jigy a dalšími typy umělých nástrah.

 

Mikrojig (MJ) se zaměřuje výlučně na používání miniaturních, lehkých měkkých nástrah společně s malými jigovými hlavičkami, čeburaškami, bočními návazci a vším, co je doporučeno pro rybolov s měkkými jig nástrahami. Je možné použít i typické UL nástrahy jako rotačky, woblery, plandavky a podobně, které mají nízký odpor a menší objem těla. Tyto nástrahy mohou být použity jen okrajově a neměly by se používat systematicky. Jejich využití by nemělo překročit čtvrtinu celkové doby lovu během dne.

 

Vzhledem k tomu, že se mikrojig zaměřuje na lov s malými a lehkými nástrahami na krátkou vzdálenost, obvykle přináší ulovení menších ryb. Avšak, na rozdíl od obecného přesvědčení, mezi úlovky rybáře lovícího mikrojigem nemusí být jen malé ryby. Rybáři mohou ulovit i trofejní exempláře, jako jsou sumci, štiky, candáti a jiní dravci vážící 3-5 kg nebo i více. Zážitek z rybolovu s mikrojigovým prutem je opravdu nezapomenutelný, avšak úspěch vyžaduje od rybáře vysokou úroveň dovedností. I tak je šance na úspěch přibližně 50 na 50.

 

Druhová skladba úlovků může být překvapivě rozmanitá. Někdy, když jsou klasické dravé ryby neaktivní, mohou se v úlovcích mikrojigové přívlače objevit ryby, jako jsou kapři, karasi, cejni, perlíni či plotice, které na první pohled jako dravci zrovna nevypadají. Každá nedravá ryba, která dosáhla větší velikosti se nezdráhá smlsnout si na potěru, což přináší možnost ulovit nečekané trofeje. To dodává rybolovu na mikrojig další rozměr zajímavosti. Celkově je mikrojigový rybolov vynikající metodou pro rozšíření rybářských obzorů.

 

Na našem eshopu Zryb.cz nabízíme Mikrojigové pruty značky Norstream, Nordicstage a Extreme Fishing 

 

Bez ohledu na to, jestli si vyberete prut Norstream, Nordic Stage, nebo Extreme fishing můžete očekávat vysoce kvalitní vybavení, které vám pomůže dosáhnout lepších výsledků při rybolovu. Klíčem k úspěchu je vybrat prut, který nejlépe odpovídá vašemu stylu rybolovu, preferovaným technikám a cílovým druhům ryb.

 

V případě jakýchkoli dotazů k prutům nebo pomoci s výběrem prutu nám napište na e-shop@zryb.cz

 

 

Inspirace pro lov mikrojigem nejen v zimním období. Jaké ryby, nedravce můžete lovit.

 

Napsat komentář