Boční návazec

Boční návazec – jigová montáž s volně vlající nástrahou na dlouhém návazci.

Jestli potřebujete dostat menší nástrahu do větší vzdálenosti, nebo ji dostat ke dnu v rychlejším proudu a neovlivňovat její pohybovou hru příliš velkou zátěží, pak je pro vás boční návazec možné řešení.

Nejedná se o Drop Shot!

Před pár lety jsem o této montáži slyšel a také ji hned vyzkoušel. Existuje celá řada provedení této montáže, kterou Rusové nazývají odvádějící návazec, nebo Moskevská montáž. Vždy ale jde o to, že nezatížená nástraha volně vlaje na návazci dlouhém 1 až 1,5 metru. Váha zátěže před návazcem, je limitována pouze testem vašeho prutu. Na práci nástrahy nemá negativní vliv.

Když jsem zkoušel tuto montáž poprvé, navázal jsem ji na trojcestný obratlík. Přišlo mi to jako dobrý nápad, tři očka trojcestného obratlíku se úplně nabízela k uvázání tří vlasců použitých v téhle montáži, ale při lovu se mi tento způsob nelíbil. Přívěs se zátěží se motal s návazcem nástrahy do sebe a dělalo to problémy, tak jsem trojcestný obratlík zavrhl. Až při použití dvou jednoduchých obratlíků se celá sestava stala bezproblémovou, nemotala se. Navíc, zátěž je v tomto případě průběžná a ryba pak při záběru netahá její váhu.

Podobná, ale možná ještě vymazlenější, je varianta s posuvným gumovým stoperem. Mohu tak kdykoliv měnit délku návazce, aniž bych ho musel převazovat.

Při takovémto provedení montáže můžete použít různé, vám známé zarážky, jako šňůrkový, nebo gumový stoper, před který navléknete korálek, který zajistí, aby se obratlík na kterém je navázán přívěs se zátěží nekousal do stoperu.

Postup je jednoduchý

Na kmenovou šňůru navléknete jednoduchý obratlík, na který navážete 15 – 30cm dlouhý vlasec s olůvkem, nejlépe ve tvaru kapky. Další v pořadí navlékněte na kmenovou šňůru korálek a za ním šňůrkový nebo gumový stoper, kterým budete volit délku vašeho návazce od 1 – 1,5m. Nakonec navážete vhodný háček pro gumu, se kterou chcete chytat a je to. Pro rychlou a snadnou výměnu nástrah, já osobně používám na konci návazce malou karabinku. Vyzkouším pak větší počet nástrah, protože jejich výměna není zdlouhavá.

Nástrahy

Můžete chytat téměř všechny měkké nástrahy, které vás napadnou. Dobré bude popřemýšlet nad jejich charakterem potápivosti. Podmínky pak určí, které budou vhodnější, jestli plovoucí, nebo pomalu potápivé, či potápivé.

Zátěž

Její váha se odvozuje od toho, jak daleko potřebuji nástrahu dostat, v jak rychlém proudu budu chytat… Omezen jsem pouze testem prutu. Tvar zátěže? Nejlépe, dle zkušeností rybářů, kteří s touto montáží chytají, vychází tvar protáhlé kapky. Můžete použít i Drop Shotové zátěže s bezuzlovou fixací pro rychlé nastavení přívěsu zátěže.

Přívěs zátěže

Jeho délka je od 15cm do 30cm. Jen v případech, kdy je dno porostlé rostlinami, tak volím delší, aby nástraha na bočním návazci pracovala nad rostlinami a nevázla.

Prut

Berte na vědomí, že montáž „boční návazec“, který budete nahazovat, má délku návazce od jednoho do jednoho a půl metru. Od toho se také musí odvozovat délka vašeho prutu. Ta v tomto případě bude od 2,40m do 3m. Test prutu (gramáž) se bude lišit podle podmínek, ve kterých budete chytat a jak těžkou zátěž budete na daném místě potřebovat. Charakter prutu volím středně rychlý s dobrou hmatovou citlivostí a živější špičkou, která dobře informuje o kontaktu zátěže se dnem a překážkami.

Naviják

Volím podle použitého prutu, musí spolu tvořit vyváženou sestavu. Jinak je vše standardní. Šňůra musí být v souladu s testem prutu a podle toho volím hloubku cívky a velikost navijáku. Je jasné, že velikost cívky má vliv na délku náhozu. Výhodou u bočního návazce je, že můžete lovit na těžší zátěže, které přesto díky dlouhému návazci nestrhávají pohyb malých nástrah, se kterými chcete chytat. Proto vzhledem k používaným těžším zátěžím, využijete vaše navijáky, které máte pro lov štik a candátů a nemusíte pořizovat další a lehčí naviják.

Vedení

při lovu s touto montáží by mělo být energičtější. Nástraha totiž na nezvykle dlouhém návazci vlaje jako prapor, proto je mírná prodleva při jejím opětovném rozpohybování.

Představte si situaci: nadzvednete montáž, přitáhnete a následuje pauza, zátěž sedne na dno a nástraha, která je nezatížena a vznáší se na svém dlouhém návazci a stále ještě dobíhá svou dráhu, proto trochu „předběhne“. Právě proto musí být vaše příští uvedení nástrahy do pohybu energičtější. Samozřejmě se to v různých podmínkách bude lišit.

Jinak záleží na fantazii. Můžete vést tuto sestavu stupňovitě, klasickým jigovým způsobem, nebo pomalu přímo. Vyzkoušejte si, co u vás, ve vašich podmínkách bude fungovat.

Ať už budete vodit nástrahy na bočním návazci jakkoliv a chytat s tím, nebo tamtím prutem a k němu vhodným navijákem, vyzkoušejte to! Je to zase jiné předložení nástrah rybám a to je v mnoha případech rozhodující fakt při rybaření. Později, až budete mít jasno a jestli se vám tento způsob rybaření zalíbí, doplníte vaše vybavení o ty správné a potřebné části výbavy tak, jako jsem to udělal já.

Věřím, že výhody, které přináší tento boční návazec, se zalíbí i vám.


 

6 komentářů u „Boční návazec

 1. Na přelomu loňské a letošní sezony, mi pan Ebr nastínil chytání s touhle montáží a červík v mé hlavě začal vrtat, při další návštěvě už jsem dostal podrobnou instruktáž, doplněnou výběrem prutu pro tuhle techniku ideálním, a pak už nastalo kýžené testování… Zpočátku jsem se bál, že se montáž bude motat, že těžká zátěž bude často váznout…. hned při první vycházce se tyhle obavy rozplynuly… ba naopak chytání s bočním přívěsem je neskutečně pohodlné, ani v kamenitém korytě řeky olovo (používám tvar tyčinky) nevázlo, celková montáž se nemotá, defacto při každém způsobu vedení nástraha vypadá neskutečně živě, vzdálenost účinného vedení je veliká,nástrahy dostávají skutečně živý vzhled…. je začátek sezony, s tímto způsobem přívlače se teprve sžívám, ale strašně mě to baví, a už teď tuším, že až čas ukáže všechna využití této metody a třeba to nebude vždy jen tahání olova po dně,,, možností se nabízí spousta a tato metoda dává hodně velký prostor fantazii.

  1. Dobrý den Josefe,
   jsem opravdu rád, že Vám některé mé rady pomohly při Vašem rybaření. Píšete, že Vás daný způsob lovu „strašně baví“, ani netušíte, jak jsem rád, že jste to napsal. Už poměrně dlouhou dobu o Vás vím, že jste u rybaření přemýšlivý a máte zájem o každou novinku, která by Vám mohla přinést u rybaření více úspěchu a radosti. Ten Váš „červík“ Vám z té hlavy vykukoval už na krámě při Vašem zájmu o tento způsob lovu. Bylo mi jasné, že jste pochopil, co boční návazec může přinést za možnosti a chtěl jste je co nejdříve vyzkoušet. Budu moc rád, když Vaše nové poznatky a zkušenosti s touto montáží nám všem napíšete na těchto stránkách. Vzpomeňte si, jak jste pracně hledal na internetu informace a nenacházel to, co jste potřeboval. Pomůžete tím dalšímu kolegovi, který pak bude třeba mít u vody stejné pocity, jako máte Vy.

 2. Přidám pár postřehů, z lovu touto technikou: používám téměř výhradně ofsetové háčky, které nesbírají tolik, řasy a nečistoty ze dna, kterým se nástraha proplétá, navíc nástraze dodají více rovnováhy, háček je ostatně faktorem úspěchu či neúspěchu, každé přívlačové montáže, proto se vyplatí háčku věnovat velkou pozornost, a prostě lidově řečeno… tady se šetřit nevyplácí 🙂 naopak velice velkoryse jsem pojal otázku zátěže, kterou řeším domácí výrobou, a zdá se být naprosto dostačující…
  co se týče způsobu vedení, z počátku sezony se mi zatím jeví jako nejúčinnější, trhané či táhlejší přískoky s dlouhými prodlevami, záběr často přišel ve chvíli kdy nástraha buďto klesala, nebo se už doslova nějaký ten okamžik “válela” po dně. Protože se jedná o způsob vedení který kvůli předsazené zátěži nezaručuje vždy naprosto přímí kontakt s nástrahou, používám nástrahy které jsou řádně nasolené a “napajcované” a podle mě je ryba drží o nějaký ten čas déle, zvláště pak oblíbené mám nástrahy už předem uzpůsobené pro lov s ofsetovým háčkem, které mají vylisované drážky a hrot háčku je tak krytý před různými vázkami a nečistotami ze dna. Co se týká typu nástrah je to na vkusu každého rybáře, a třeba i charakteru vody, na stojaté a klidnější vodě radši sáhnu po nástrahách které jsou sami o sobě aktivní, v proudnější vodě se krásně projeví pohybová hra pasivních nástrah….
  Dalším aspektem úspěchu je samotný nához, zde přichází trochu nevýhoda této montáže, protože na nához, (a také i na dolet….:D) je potřeba dost místa, a jiné způsoby než táhlý (feederový) nához přes hlavu, přináší, alespoň v mém případě více škody než užitku 🙂 je to taková daň za to, jak obrovský kus vody lze s touto montáží prochytat…
  jinak tento lov mě dost pohltil, vyrazil jsem dokonce i na pstruhovou řeku kde se povedlo pár tečkovaných krasavců, většina na dost značnou vzdálenost, což mě potěšilo, protože jsem si velice dobře zkusil citlivost celé sestavy… také jsem začal chytat na “na své poměry” velké nástrahy 3″- 4″ takže už netrpělivě očekávam nějakou tu TOP RYBU…. 😀

 3. kdysi jsem tu psal takové zamyšlení, že tahle montáž by mohla mít i vícero možností než jen klepání zátěže o dno, při prvních zkušenostech mě totiž, napadlo to prohnat hladinou, pořádnou rychlostí, samozřejmě jako cílený lov bolena, teď když uzrál čas, ukázalo se že tahle moje předtucha měla opodstatnění, aby ne dostanete se neskutečně daleko, a na neokoukané věci bolen prostě slyší…. a ty záběry to je jak od koně 😀 jen to chce trefit správnou velikost a nezapomenout měnit barvy (to maj rádi :D) nádherná univerzálnost téhle montáže, prostě si jen tak mezi pečlivým prochytáváním dna, nahodím pro právě lovící torpédo z hladiny 🙂 potom jsem taky říkal, že na háčcích netřeba šetřit, o tom, že používám ty správné mě přesvědčila obluda seknutá za ocas, ofsetovým háčkem, ukrytým v drážce nástrahy,,, jinak děkuji za pomoc při výběru prutu, úžasně zaparkoval toto monstrum i pozpátku do toho titěrného podběráku…

 4. Se zaujetím sleduji tento blog a je pro mne v mnohém inspirací. Boční návazec jsem ze zvědavosti rovněž vyzkoušel a po přizpůsobení montáže podmínkám lovu je to velmi účinná metoda. Děkuji za rady, o které se nezištně dělíte, a držím palce ve Vašem snažení.

Napsat komentář