Fixace silikonových nástrah

Zdravím vás, přátelé přívlače

Také vás trápí, že se vám měkké silikonové nástrahy trhají od ofsetového háčku?

No jasně, koho taky ne! Je to taková daň, za jejich strukturu materiálu. Právě jejich měkkost, nadýchanost, obsahy solí a atraktantů uvnitř i na povrchu materiálu, jsou zodpovědné, za jejich neuvěřitelnou pohybovou hru a chytlavost. Je to něco, za něco.

 

Existuje řešení

Existuje pár maličkostí, jak udržet měkkou a klouzající silikonovou nástrahu na ofsetovém háčku. Jako první vás určitě napadne vteřinové lepidlo. Souhlasím, dá se to řešit i tímto způsobem, ale má to své nedostatky. Při lovu na větší gumy, lepení nemá takovou pevnost. Musí se opakovat v průběhu lovu, což zdržuje. V chladném počasí je s lepením problém-lepidlo nedrží. Po načnutí lepidlo rychle v tubě zatvrdne. No a v neposlední řadě, lepením mnohdy tvrdne materiál nástrahy, nebo se naleptá vše kolem. Osobně používám vteřinové lepidlo jen při lovu s Marmyškami, při jejich nazdobení silikonovými doplňky.

 

Řešením jsou fixátory

Při lovu s gumou, nastraženou na ofsetový háček, se mi nejvíce osvědčily fixátory. Řeč je o kovových, vývrtku připomínajících fixátorech firmy HITFISH.

 

Fixátor se jednoduše zašroubuje do nosu nástrahy, až v ní zmizí celý. Důležité je, aby očko fixátoru po zašroubování bylo ve vodorovné poloze, vůči nástraze. Dále je postup napíchnutí ofsetového háčku stejný, jako obvykle. Jen je důležité, propíchnout a protáhnout špičku ofsetového háčku očkem fixátoru, které musí, právě z tohoto důvodu být vodorovně. Před zašroubováním fixátoru prověřte, že protihrot ofsetového háčku, který chcete použít, proleze očkem fixátoru. Jestli ne, pak je třeba buď, použít větší ze dvou dodávaných velikostí fixátorů (S, M), anebo fixátor na drát ofsetového háčku našroubovat a do nástrahy pak fixátor šroubovat už s háčkem.

 

Můžete použít speciální ofsetové háčky pro fixátory, které se liší tvarem a hlavně postavením očka, které je svisle.

Já používám dál běžné ofsetové háčky, jako před používáním fixátoru, jen o číslo větší. Tímto způsobem napíchnutý ofsetový háček, totiž nemá svůj schůdek a raménko v nástraze, ale před ní. Ničemu to nevadí, jen se háček v nástraze posunul dopředu.

Koupit v našem E-shopu

 

 

Další řešení problémů s neposednou gumou na háčku nabízí firma Decoy. Tyto měkké gumové zarážky se nazývají Versatile Keeper L-7 a vyrábí se ve čtyřech velikostech.

 

Tyto gumové zarážky mají různě velké otvory, pro různé průměry drátu háčků. Krom fixace gumy proti jejímu sklouzávání z háčku, je možné ji použít i k ochraně uzlu navázaného ofsetového háčku k Hard Monu, nebo fluorocarbonu. Možná je i fixace přídavných háčků.

 

 

 

Další fixace naší silikonové nástrahy, může být i na jigové hlavičce. Já používám na menší nástrahy jighlavičku od firmy Decoy Round Magic SV-52. Hlavička má systém fixace nástrahy, která na ní drží, jak přibitá. Je bez nálitku a maximálně šetrná i k těm nejměkčím nástrahám. Vítám její velké očko, pro snadné připnutí karabinky. Její největší zbraň je ale perfektní háček Decoy.

 

 

 

Na větší nástrahy až do velikosti 4“používám hlavičku Decoy Magic Shot VJ-39. Systém fixace nástrahy a šetrnost i k těm nejměkčím, jako je třeba Keitech. Tyto hlavičky jsou lehké. Používám je v mělčích vodách, nebo když chytám ve sloupci. Pak nepotřebuji, aby nástraha valila ke dnu rychlostí světla.

 

 

 

Ať zvolíte jakéhokoli pomocníka z řad fixátorů, buďte si jisti, že vám zpříjemní lov. Odpadnou otravná vracení gum na své místo po každém neproměněném záběru, ale hlavně, výrazně ubude roztrhaných nástrah, které stojí nemalé peníze. Zkuste to a uvidíte.

Vše je k dostání v kamenném obchodě Nordic Stage  v Praze Dubči, Netlucká 632

 

 

 

 
 

1 komentář u „Fixace silikonových nástrah

Napsat komentář