Zákaz používání trojháčků na pstruhových vodách

Od roku 2021 platí zákaz používání trojháčků na pstruhových vodách západočeského ÚS.

 

Na pstruhových vodách ostatních územních svazů již nějaký čas platí zákaz používání všech trojháčků, dvojháčků a jednoháčků s protihroty.

Tyto zákazy, ale nemusí nutně znamenat konec používání některých vašich oblíbených nástrah na pstruhovkách. Všechny tyto nástrahy jako rotačky, plandavky i woblery, které jsou trojháčky vyzbrojeny, jdou jednoduše přezbrojit odpovídajícím a povoleným háčkem, ideálně jednoháčkem bez protihrou.

Některé rotačky budou vyžadovat větší zákrok při přestrojení a jiné jen přehození trojháčku na kroužku za jednoháček bez protihrotu.


Ta první skupina rotačních třpytek, kde není kroužek mezi třpytkou a trojháčkem, bude (pokud s ní budete chtít na pstruhové vodě chytat) vyžadovat operaci o těchto krocích v následujícím pořadí:

  • Odstraňte původní trojháček tak, že přeštípnete očko trojháčku, mírně jej roztáhněte a vyjmete ze závěsného očka třpytky.

 

 

  • Zvolte odpovídající velikost nového jednoháčku bez protihrotu s velkým očkem pro volný pohyb na třpytce.
  • Nožem roztáhnete očko jednoháčku do takové míry, aby šel háček navléknout do závěsného očka třpytky.

 

 

 

  • Poté kleštičkami zavřete očko háčku zpět do původního stavu a je hotovo.

 

 

Kdo nechce podnikat operaci s roztahováním očka háčku, může opatřit třpytku přiměřeným kroužkem, který nasadí na závěsné očko třpytky a pak na něj navlékne odpovídající háček s velkým očkem a krátkým raménkem, aby se nezachytával při náhozu za lístek nebo závěs. Přesně z tohoto důvodu se mi jeví první varianta s roztáhnutím očka, jako lepší a naprosto bezproblémová.

Co je k tomu potřeba?

Snad jen kleště na kroužky, ale u malých kroužků většinou postačí nehtem rozevřít kroužek a mezi drátky vsunout očko jednoháčku, zatočit a je to.

Používejte pouze háčky s velkým očkem pro svobodný pohyb na nástraze.

NORDIC STAGE NSBL55M – K dostání zde

Nepoužívejte háčky s vyhnutým hrotem do strany.

 

 

Existují háčky (Decoy) s již otevřeným očkem. Mají ale protihrot a ten je třeba v případě lovu na pstruhových vodách zamáčknout. Háček je určen k přestrojení umělých nástrah, proto má, a to i po zavření očka kleštičkami, dostatečně velké očko, pro volný pohyb háčku na nástraze. Jednoduše ho nasadíte na očko nástrahy, která nemá kroužek a zamáčknete kleštičkami, nebo peánem.

 

DECOY SINGLE 31OP TRACIN – K dostání zde

 

Pro ty, kteří tyto práce dělat nechtějí, vyrobila firma Nordic Stage s.r.o. rotačku pod názvem Patnáctka (jedná se o jubilejní série k patnáctiletému výročí firmy na trhu).

U této třpytky se jednoduchým vysunutím osové zátěže (tělíčka) dostanete ke klipu, který otevřete jako karabinku a bez jakéhokoliv nástroje na třpytku nastrojíte, co vám bude libo. Poté klip zavřete, tělíčko zasunete zpět a je hotovo. Jedná se o luxusní třpytku, která díky vysoké úrovni zpracování a ložiskem nad závěsem lístku i pod ním, chodí opravdu „z první“, včetně propadu ke dnu.

U woblerů a plandavek jsou výměny háčků naprosto jednoduché, protože jsou na kroužcích.
Případné dovážení wobleru za hmotnost chybějícího trojháčku jednoduše obstarají samolepící dovažovací zátěže Power Dots.

Kdo nechce provádět z jakéhokoliv důvodu tyto úpravy nástrah, má možnost zakoupení celé řady výrobků které jsou již jednoháčkem bez protihrotu osazeny přímo výrobcem.
Z woblerů jsou to například věhlasné UL woblírky Crazy Plankton, Ul Rider, My Turn, které vyvinula firma Nordic Stage a výrobu zajistila u firmy Strike Pro.

 

 

No a z mého pohledu mezi plandavkami naprosto vévodí firma RB, která na trh dodává luxusní lité plandavky osazené jednoháčkem bez protihrotu. V každém případě je z čeho vybírat.

 

 

Argumentovat, kde háčky bez protihrotu s velkým očkem seženu, je dnes špatná výmluva. Např. velký výběr zde

Je zajímavé, jaké jsou mezi námi rybáři rozdíly. Jeden si vlastníma rukama vyrobí rotačku sám a druhý řekne, že své třpytky v krabičce může v souvislosti se pstruhovou vodou do budoucna vyhodit, protože na nich nejde trojháček vyměnit. Pro první skupinu rybářů tento mini článek asi není, té druhé snad trochu pomůže.

V každém případě zákaz používání trojháčku na pstruhových vodách nevnímám, jako tragédii, ale krok rozumným a správným směrem, který už řadu let sám propaguji a provozuji.

Daná nařízení se může některým konzervativním rybářům zdát jako omezování a buzerace, ale rybám prospěje. Salmonidi budou mít u nás v důsledku stále teplejších vod dost svých vlastních existenčních problémů, tak proč je ještě zraňovat trojháčky a protihroty. Není to rozumné, ani potřeba!

Přečtěte si také články Zaručené woblírky nejen na pstruhové vody

Co ještě na pstruhy? Plandavky od RB

 

3 komentáře u „Zákaz používání trojháčků na pstruhových vodách

Napsat komentář