Co určuje cenu plandavky

Doufám, že vám tento článek alespoň trochu pomůže zorientovat se v rozsáhlém sortimentu plandavek na trhu a pochopit, proč mají rozdílnou cenu.

Plandavky jsou možná historicky nejstarší umělé nástrahy na světě. Při jejich výrobě se ušel pěkný kus cesty a vyzkoušely se nejrůznější tvary a materiály. I když se kvůli záplavě nových a moderních nástrah plandavky na nějaký čas odstrčily trochu do ústraní, v některých zemích se na chytlavost plandavek nikdy nezapomnělo.

Mezi takové země patří Japonsko a Rusko. Právě proto jsou tyto dvě země naprostými lídry ve výrobě plandavek a pokud si chci udělat radost a koupit si to nejlepší, bude moje pozornost směřovat právě na výrobce z těchto zemí, jako jsou například ruské RB Company a japonské Smith Buch, Hayabusa, Ito Craft, Field Hunter, Tict a další.

Ruské a Japonské plandavky

Myslím, že po nějakém čase, kdy rybáři ze zvědavosti vyzkoušeli všechny ty převratné nástrahy nové generace, které jim byly nabízeny, se řada z nich na plandavky rozpomněla a rádi se k nim vrací. Mnozí, hlavně ti mladší kolegové je teprve objevují. Velkou zásluhu na tom má podle mě i dnes populární lov pstruha na jezerech, kdy chytlavost plandavek mnohdy drtí ostatní nástrahy tak, že i milovník lovu na woblery, nebo jig, jde nakonec koupit plandavky, protože nechce být u vody za hovnochyta.

Lov  na plandavku

Plandavky ale nejsou účinné a chytlavé jen na duhákodromech, jak by mohl někdo hned argumentovat. Je pravda, že si lov pstruha bez plandavky na jezerech, nebo rybnících nedovedu představit, ale zrovna tak si nedovedu představit bez plandavek lov pstruha a jiných dravých ryb na řekách a přehradách.

S žádnou jinou nástrahou, byť i malé velikosti, neprochytáte takový prostor, jako s plandavkou. Díky schopnosti dlouhého náhozu ji dostanete se správně zvoleným prutem, do takové vzdálenosti, jako nic jiného. A navíc můžete jen s jednou nástrahou prolovit všechny úrovně vodního sloupce.

Je jen na vás, jestli s ní chcete chytat pod hladinou, nebo uprostřed vodního sloupce, či u dna. To vše můžete ovlivnit jen tím, kam si necháte plandavku vyklesat. Plandavku tedy můžeme považovat za jakéhosi průzkumníka, který vám rychle prozradí charakter lovného místa a najde výskyt ryb na velkém prostoru.

Fajn, teď už možná víte, proč mít plandavky ve své krabičce. Možná už o nich i uvažujete. Ale jakou? V čem se liší? Tak to pojďme rozebrat podrobněji

Základní rozdělení plandavek je podle technologie jejich výroby.

Dělí se na:

Lité

Odlévají se do forem z mosazi. Výhodou výroby touto technologií je to, že výrobce může zvolit jakýkoliv tvar, různé tloušťky těla v místě, kde je třeba, a to jak po délce, tak v šířce plandavky. To je důležité například pro lepší stabilizaci v silném proudu.  

Pomocí 3D modelování se vytvoří model plandavky na počítači a pak se tento model vytvoří na 3D tiskárně. Pryžová forma, která se odlévá z kovové formy, slouží jako forma pro výrobu voskového modelu. 

Jak vidíte, otvorem protéká vosk. Poté se tyto polotovary vysadí na tzv. “Vánoční stromeček”, který se vloží do speciální nádoby a do ní se nalije sádra. To vše je dáno do pece. V peci vyhoří vosk bezezbytku, sádra zatuhne a může se do ní odlévat. Tato sádrová forma je jednorázová. Pokaždé je třeba nová forma a voskový model.
Následuje opracování a ohlazování odlitku. Jak už je vám asi jasné, technologie lití je velmi nákladný proces na zdroje a spotřebu energie.

Tato technologie umožňuje vytvářet opravdu unikátní třpytky, jak podle vnějšího vzhledu, tak ohledně geometrie těla a možné je i doplnit umělecká zobrazení na různá témata. Firma Russian Bait, která si osvojila technologii lití používanou při výrobě šperkařských ozdob je toho důkazem.


Nejedná se ale jen o krásný a drahý přívěšek, ale právě kvůli vyšší výrobní ceně se i logicky klade velký důraz na prvotřídní chod a práci nástrahy. Vychází se z těch nejlepších tvarů těl, které svou chytlavostí přesvědčily celé generace rybářů po celém světě.

Lisované

Lisují se nejčastěji z mosazného, měděného, ale i ocelového plechu . Ocel se používá hlavně při levné masové výrobě. Plechy z těchto materiálů se „proženou“ lisem osazeného matricí a razníkem požadovaného tvaru plandavky a je hotovo.

Ve skutečnosti se jedná o nejrozšířenější metodu výroby. Na rozdíl od technologie lití, zde není možnost rozdílné tloušťky těla plandavky. Ta je pevně dána zvolením síly plechu, ze kterého výlisky budoucích plandavek budou. Na výlisku může být vylisován motiv znázorňující šupinky, možný je i pyramidový povrch. Vždy ale bude síla materiálu po celém těle plandavky stejná.

Lisování je mnohem levnější a rychlejší, což má pozitivní vliv na budoucí cenu výrobku. Takové plandavky se pak velmi dobře uplatní při lovu v náročných podmínkách plných vázek, kde hrozí ztráta nástrahy a ta pak s lacinějším výrobkem tolik nebolí. Velmi dobře se také uplatní i na stojatých vodách při lovu nasazených pstruhů, kteří velmi ochotně přijímají vše, co pro ně ve svůdném pohybu proplouvá kolem nich. V takovém případě je lov s drahou nástrahou zbytečným riskováním její ztráty.

Povrchová úprava plandavek

Může být u obou kategorií stejná.
Buď se jedná o galvanické pokovení vybraným kovem

nebo lakování. Laky mívají často luminiscenční a UV efekt a jsou odolné vůči oděru a odražení.


Známé jsou vám jistě i některé polepovací holografické fólie. Ty v dřívějším provedení a mnohdy na laciných třpytkách, jak je známe, se mnohdy loupaly, nebo podléhaly štičím zubům.

A tak Japonci šli ještě dál. Tyto fólie nahradili tenkou vrstvou přírodní perleti.

Pomocí moderních laserových technologií získali z přírodních lastur tenkou dekorační vrstvu perleti, kterou nanesli na speciální základní fólii a perleť z vnější strany ochránili velmi odolným ochranným lakem, který ji chrání před poškozením při lovu na kamenech a před zuby dravých ryb.

Tuto perleť naleznete i na plandavkách dvou výše zmíněných značek RB Company a Field Hunter. Znám tyto plandavky velmi dobře a myslím, že přechytaly ostatní již tolikrát, že nemůže být sporu o jejich chytlavosti a myslím, že lepší „nasírátko“ pro dravce, než je zmiňovaná přírodní perleť není. Třpytka vylepšená touto nalepovací perletí, bude mít vždy o něco víc, než ostatní.

Další velmi povedenou povrchovou úpravou je provedení plandavek značky Extreme Fishing u modelu Hypnotiser Addiction.

Mosazné tělo bylo opatřeno pyramidovým povrchem z vnější strany třpytky, pro šupinový efekt a také lepší fixaci budoucího povrchu a následným galvanickým pokovením celé plandavky. Dále byla nanesena vrstva nového speciálního epoxidového laku se zvláštními optickými vlastnostmi, do kterého je vrstvením velkých holografických glitrů vsazena dráždivost, připomínající odlesky šupinek krmných rybek.

Po nějakém čase, kdy plandavky Hypnotiser byly v prodeji a měly už mnoho výsledků na našich, ale i zahraničních vodách (zejména Švédských) jsme si ve statistikách ujasnili, že větší chytlavost mají modely s holografickým „S“ pruhem procházejícím přes celou plandavku ve zmiňovaném epoxidovém povrchu z vrstvenými glitry. Na vině byl kontrast, který v podkladovém povrchu dělal stříbrný pruh. Jak známo nástraha by měla být v kontrastu buď se dnem, nebo s okolím, třeba porostu vodních rostlin, vody, nebo může být kontrast přímo v barevném provedení samotné nástrahy. Prostě musí být pro dravce vidět!

A tak při patnáctém výročí firmy Nordic Stage na trhu, vznikla myšlenka nahradit daný pruh číslem 15 a kontrast bude také. Jak známo ryba neumí číst a je jí buřt, co je tam napsáno, jde jen o zmíněný kontrast a to se více než povedlo. Výroční plandavka jménem Patnáctka opravdu lámala statistiky, stala se velmi oblíbenou a je jí dodnes. Najdete na e-shopu zde

Tvary plandavek

Je jich samozřejmě celá řada. To zásadní, co mě ale bude před tím než plandavku připnu do karabinky zajímat, bude to, jak se která chová, v jakých podmínkách chci lovit a co od plandavky v danou situaci potřebuji. Aby jsme se „neutopili“ v nepřeberném množství tvarů, rozdělíme si je na pouhé čtyři skupiny. Jen zhruba popíši, co od takové plandavky čekat za pohyb a do jakých podmínek bych jaký tvar těla volil. Podotýkám, že každý model, byť podobného vzhledu, může mít odlišné chování díky mírně rozdílné geometrii těla.

S širokým tělem

Mezi rybáři hovorově nazývané „lžíce“. Tyto modely mají širokou amplitudu (chod) a nemají rády rychlý chod. To, že už jste přešvihli rychlost vedení, poznáte tak, že třpytka bude rotovat kolem své osy jako list rotačky, místo toho, aby volně plandala cik cak z jedné strany na druhou. Právě proto je tento tvar plandy vhodný k lovu na stojaté, nebo jen mírně tekoucí vodě. Do rychlého proudu je nevhodný, pokud ho tedy nechcete táhnout po proudu dolů, to je možné. Při propadu nebo pauze klesají plandy tohoto tvaru stylem „padající list“ což je pro ryby mnohdy dráždivé stejně jako jejich vedení, proto udržujte kontakt s klesající nástrahou na napnuté šňůře, nebo vlasci.

S úzkým tělem

Tyto modely se chlubí štíhlým tělem a úzkou amplitudou. Kladou ve vodě menší odpor a tak jsou ideální do proudných řek. Na stojaté vodě ale také najdou své uplatnění, třeba při rychlejším vedení, při lovu bolena a podobně.

Univerzální

Tyto modely plandavek jsou proporcemi těla něco mezi předchozími výše uvedenými typy. Více méně zvládají lov ve stojaté i proudné vodě. Proto je lze použít na řekách s různou silou proudu. Vedení nástrahy může být pomalé z lehkým pocuknutím, ale i v rychlejším režimu. Možný je i vertikální lov z lodě, pod molem, či převislým břehem.

Speciály

Jak už sám název skupiny napovídá jde o plandavky specializované pro konkrétní způsob lovu, od kterých je vyžadována nějaká speciální vlastnost, nebo pohybová hra, například v některých složitých podmínkách. Takové plandavky mají mnohdy geometricky složité tělo a spíše je tedy najdeme mezi litými plandavkami, ale jsou i výjimky.

Jsou speciály neváznoucí, pro lov mezi kořeny a padlými stromy, jako všem dobře známá Rapala Minnow Spoon, nebo RB Scat-N a Atom-N.

Mezi kameny rychle proudící řeky se výtečně svými hrby odráží a hravě proplouvá RB Delphy, speciál pro lososové a tajmenové řeky.


Ti z vás, kteří se často zabývali na co přelstít vychytralé boleny, už určitě vyzkoušeli speciály od RB vyvinuté pro extra dlouhý nához a úzkoamplitudní pohybovou hru přímo na boleny. Patří mezi ně legendární Micro, Bykovka, Trehranka Sabunaeva, Trihedral a řada dalších.

Speciály vhodné k lovu jigovým způsobem – vertikálou, RB Marcus , Unicum, Pulsum a další.

Zapomenout nemohu ani na pohybově výjimečné plandavky.

Těch je samozřejmě celá řada, ale tou vůbec nejzajímavější, co jsem kdy měl na prutu, je jistě plandavka od RB Solo. Minimálně pět pohybových her předvádí tato planda během svého působení po náhozu do vody. Jestli jsou ryby znuděné běžnými pohyby nástrah, tak tady musí jejich zvědavost do pozoru. Žádné stereotypní pohyby, ale sólo představení na variace všemožných pohybů, vlnění, rotací, kolébání a chaos, který zejména štiky přivádí do varu.

Ať už jsou plandavky jakéhokoliv tvaru, nebo určení, je nutné se s nimi, jako s jakoukoliv jinou nástrahou, sžít a naučit se je co nejefektivněji vést. Po zakoupení nového modelu, s ním chytám delší dobu, abych ho pochopil a dostal pod kůži jeho správné vedení.

Pokud nemáte chuť, nebo čas se zabývat hledáním kvalitního a fungujícího produktu, vsaďte na jistotu a pořiďte si nějaké kousky od výše uvedených firem a máte zaručený top produkt a neztrácíte čas.

RB Company

Extreme Fishing

Norstream

Tak ať se vám daří a zažijete s plandavkami krásné chvíle.
Přeji vám krásné úlovky a ohnuté pruty.

3 komentáře u „Co určuje cenu plandavky

Napsat komentář