Zimní nástraha – Jig Butterfly „plachtící motýl”

Balansir – původní klasifikace – zimní nástraha. Ale… Když jsme Butterfly ze zvědavosti vyzkoušeli začátkem podzimu na Lipně a našli to správné místo, chytali jsme jednoho okouna za druhým. Chvílemi nástrahu pronásledovalo několik okounů najednou.

 

 

 

Rozhodla jsem se, že tu parádu natočím. Jakmile jsem přenastavila foťák na nahrávání videa, samozřejmě najednou přestali okouni brát. Zato se mi povedlo natočit štičku, kterou pravděpodobně přilákal vzniklý rozruch ve vodě, který vytvořilo hejno lovících okounů.

 

 

 

Nástraha je konstrukčně velmi povedená s volně pohyblivými křídly, která se při klesání otevírají a tím umožňují nástraze plachtit.

Nebo můžete nástrahu udržovat na určitém místě a jen nepatrně s ní potřásat, stačí opravdu jen minimálně (asi jako když se vám třesou ruce) a nástraha bude otvírat a zavírat křídla.

Nějaké nekoordinované splašené potřásání není moc efektivní. Na to, abychom nástrahu dostaly do hloubky a cestou nezdržovala plachtěním, má na “zadečku” silikonový úchyt pro vlasec a to umožní vertikální klesání do hloubky. Stačí pak mírné přiseknutí a vlasec se ze silikonového klipu sám vysmekne.

 

 

 

Na pohled vypadá Butterfly jako ze skla. Má velice pěkné barevné zpracování a velkou škálu barevného provedení.

Můžete mít Butterfly v přírodních  barvách jako třeba okouna, duháka, potočáka, nebo naopak ve velmi výrazných barvách.

Ještě můžete vylepšit nástrahu tím, že vyměníte trojháček za trojháček s korálkem.

 

S Butterfly jsme si užili také v zimě na lovu pod ledem. Spousta lidí se nás ptala, co to máme za motýla.

 

Jak sami dobře víte, při lovu pod ledem, jde hlavně o to, přilákat ryby z větší vzdálenosti k našemu vyvrtanému otvoru v ledu a to tím, že musíme nějakým způsobem zaujmout jejich pozornost.

A abychom ryby stáhly k nám, musíme s nástrahou hrát divadlo (provádět animaci) a moc prostoru k tomu nemáme, když vezmeme v potaz, že velikost otvoru v ledu je v průměru kolem 15cm.

 

Na pstruhy nám zafungoval tento postup:

 

Spustit nástrahu na dno, poté ji přizvednout  cca 10-20cm nade dno, aby už nám ho dál nekalila.

Takto zvolenou hloubku označit, zaklipovat. Rychlým, ale krátkým nadzvednutím špičky prutu o 20-30cm se nástraha uvede do pohybu.

Pak následuje pauza ve které nástraha roztáhne křídla, začne plachtit a opisuje kružnici kolem pomyslné vertikální osy.

Může tak plachtit do celkem velké vzdálenosti, čím větší hloubka, tím větší opis kružnice, pak počkáme, než nástraha doplachtí zpět a zůstane viset v prostoru, pak stačí jemně potřásat špičkou prutu a zároveň ji přizvedávat, aby nástraha “zamávala “křídly a stoupala pomalu vzhůru.

A to celé dokola.

Klíčové je najít správnou hloubku ve které se ryby nacházejí.

Stačí se jen s balansirem sžít, je to nevšední a velmi zábavná nástraha.

 

Tuto nástrahu můžete zakoupit na našem e-shopu zde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář